Hodí se betonový plot na chalupu, nebo ne

Zdědili jste na Plzeňsku po rodičích chalupu a přemýšlíte nad tím, jak oplotit pozemek, na jehož okraji se tyčí pouze zchátralé a zrezivělé pletivo? Pak bychom vám mohli nabídnout řešení praktické, s dlouhou životností, a s možností kombinovat oplocení i s živým plotem. Máme tím na mysli betonové ploty z Plzně. Pokud se vaše nemovitost […]

Zdědili jste na Plzeňsku po rodičích chalupu a přemýšlíte nad tím, jak oplotit pozemek, na jehož okraji se tyčí pouze zchátralé a zrezivělé pletivo? Pak bychom vám mohli nabídnout řešení praktické, s dlouhou životností, a s možností kombinovat oplocení i s živým plotem. Máme tím na mysli betonové ploty z Plzně.

břečťan na plotě

Pokud se vaše nemovitost nachází například na zajímavém místě s výhledem na řeku Berounku, byla by škoda výhled oplotit vysokou zdí, ale v místech, kde pozemek hraničí se sousedy nebo s nevzhledným úvozem se plot z betonu náramně hodí. Můžete to provést také tak, že místo s výhledem oplotíte pouze nízkým soklem a zbytek doplníte dřevěnými svislými plotovkami, anebo necháte nízký sokl zarůst živým plotem – beton okraj parcely důkladně zpevní a živý plot dá celému řešení zajímavý ráz.

živý plot

Výhodou oplocení na chalupě je i to, že nevyžaduje v podstatě žádnou údržbu. Plot se nemusí natírat, brousit, penetrovat ani tmelit, ovšem pokud chcete změnit jeho barvu, není problém jej přetřít speciální fasádní barvou. Ovšem i bez údržby plot vydrží sloužit svému účelu přibližně čtyřicet let.

Betonové desky jsou velmi odolné vůči povětrnostním vlivům, chrání vaši parcelu před silným větrem, před nárazovým deštěm od severozápadu a před prachem, který se k vám může šířit od silnice. Zároveň vám zajistí důkladné soukromí, skrze plot není vidět a jak známo, čím větší neviditelná bariéra, tím větší překážka pro zloděje a hlavně pro závistivé zvědavce.

Co byste však měli zvážit, je jeho výstavba na klíč. Plot může zdánlivě budit dojem, že je to skládačka pro děti, a že ho sestavíte během víkendu sami, ale bude zapotřebí vykopat otvory pro betonové nosné sloupky a pak bude nutné využít mechanizaci pro zasouvání desek do drážek ve sloupcích. Desky jsou velmi těžké, váží zhruba v rozmezí mezi 60 a 90 kilogramy a i ve dvou lidech je jejich zvedání do výšky značně namáhavé.