Až do poměrně nedávné doby, alespoň z historického hlediska, bylo lidské tělo poměrně velkou záhadou. Nyní jej však již lékaři mají prozkoumáno velmi podrobně, což mimo jiné umožňuje i léčit choroby, které byly dříve smrtelné.
Přitom však zjistili, že člověk není tak dokonalým tvorem, jak se zpočátku jevilo. I v našem těle totiž najdeme nejrůznější orgány či jejich zbytky, které ačkoliv byly důležité pro naše velmi dávné savčí předky, my nepotřebujeme. Jelikož však nebyl doposud vyvinut dostatečný evoluční tlak na to, abychom se jich zbavili, máme je dodnes.
Tím asi nejznámějším je slepé střevo. To původně sloužilo k fermentaci natrávené potravy a jejímu lepšímu stravování. To však bylo ještě ve velmi dávné době, a dnes již je v podstatě zbytečné. Jistě, může působit jako jakýsi rezervoár střevních bakterií při braní antibiotik, takže se pak střevní mikroflora rychleji obnoví, avšak tento efekt je velmi malý, a vzhledem k dostupným probiotikům i zbytečný. Navíc jeho zánět může být život ohrožující situací. Celkově by nám tedy bylo lépe bez něho.
Další relativně zbytečnou částí našeho těla jsou překvapivě malíčky. Ty byly důležité pro naše prapředky, kteří žili v korunách stromů, neboť jim pomáhaly při šplhání. Také čtyřnohým tvorům umožňují stabilnější chůzi. Avšak pro lidi se staly zbytečné.
Je samozřejmě pravdou, že nezpůsobují žádné zdravotní komplikace, a to je také důvod, proč je evoluce ještě neodstranila. Není však pochyb o tom, že bychom se bez nich obešli prakticky bez jakýchkoliv problémů.
V neposlední řadě je pak dobré zmínit kostrč. Jedná se o pozůstatek ocasu, kterým kdysi naši předkové disponovali, a kterého jsme se postupným vývojem zbavili, neboť jsme jej nepotřebovali. Jeho konec však zůstal, a ačkoliv sám o sobě je neškodný, asi každý ví, jaké to je, když si kostrč narazíme. Nic příjemného.
O tom všem je rozhodně dobré vědět, neboť pokud jeden z těchto orgánů začne zlobit nebo mít problémy, víme, že jej lze v nejhorším případě bez větších následků odstranit.