Jste v plusu nebo v mínusu?

Máte peníze u banky, která vám dovoluje jít do mínusu? Máte tzv. kontokorent, který je vlastně takovou menší půjčkou, protože každá banka stanovuje maximální výšku kontokorentu a vy si můžete sami zvolit, jak velký kontokorent chcete. Pochopitelně čím vyšší kontokorent si nastavíte, tím větší poplatky si banka účtuje. Když jsem si před léty vybírala banku, […]

Máte peníze u banky, která vám dovoluje jít do mínusu? Máte tzv. kontokorent, který je vlastně takovou menší půjčkou, protože každá banka stanovuje maximální výšku kontokorentu a vy si můžete sami zvolit, jak velký kontokorent chcete. Pochopitelně čím vyšší kontokorent si nastavíte, tím větší poplatky si banka účtuje.

Když jsem si před léty vybírala banku, líbila se mi jedna, která měla spoustu výhod, bez poplatků a pod, ale brala jsem tenkrát jako drobnou nevýhodu, že nenabízí kontokorent. Na druhou stranu, není kontokorent, nejsou poplatky navíc. Po čase jsem ale přišla na to, že to že nemám kontokorent a tím pádem se nemůže dostat do mínusu, je velice dobrá věc, jak se naučit hospodařit s penězi. Naučilo mě to kupovat si pouze věci, na které mám.

spoření

Mít totiž sjednaný kontokorent a mát možnost dostávat se do mínusu nás časem může přivézt do nemalých problémů. V podmínkách totiž většinou stojí, že jednou za rok se musíte dostat nad nulu, musíte mít na účtu kladnou hodnotu a to, pokud máte sjednaný vyšší kontokorent, třeba až 100.000Kč, to může být velký problém, kde tyto peníze najednou vzít. A můžete se snadno dostat do spirály půjčka – splátka, a pokud nebudete splácet, tak do dluhů a exekuce. A pokud se jednou dostanete do registru neplatičů, bude mít u všech bank problém. Je málo pravděpodobné, že byste u banky získali úvěr nebo hypotéku. Banka dřívější prohřešky neodpouští. Ale i tahle situace má řešení pomocí hypotéky bez registru americkahypoteka.

peníze

Je těžké radit, jak hospodařit s penězi, pokud vám nevadí půjčovat si peníze a dostávat se v svém bankovním účtu do mínusu. Každopádně byste ale měli mít vždy jasnou představu, kolik si můžete dovolit dlužit a hlavně jak tuto částku chcete splácet. A zároveň vždy počítat s tím, že mohou přijít nečekané výdaje. Není jednoduché mít domácí rozpočet vyrovnaný.

A co vy? Máte kontokorent a využíváte jej nebo jste na svém účtu stále v plusu?